Всички продукти
Austria
(English)
Belgium
(English)
Croatia
(English)
Cyprus
(English)
Czech Republic
(English)
Denmark
(English)
Estonia
(English)
Finland
(English)
France
(English)
Germany
(Deutsch)
Greece
(English)
Hungary
(English)
Iceland
(English)
Ireland
(English)
Isle Of Man
(English)
Italy
(English)
Latvia
(English)
Lithuania
(English)
Luxembourg
(English)
Malta
(English)
Netherlands
(Nederlands)
Netherlands
(English)
Poland
(English)
Portugal
(English)
Romania
(English)
Slovakia
(English)
Slovenia
(English)
Spain
(English)
Sweden
(Svenska)
Switzerland
(English)
United Kingdom
(English)
Bulgaria
(Bulgarian)
Кои нутриенти са есенциални, кои задължително трябва да включим, и кои е хубаво да избягваме.
Най-важните нутриенти снабдяват тялото ни с нужната енергия, витамини, минерали и правят възможни процесите, които движат метаболизма ни. В зависимост от това в колко големи количества са ни нужни, нутриентите се делят на микронутриенти и макронутриенти. И двата вида играят важна роля в правилното функциониране на организма.
Набавянето на нутриентите чрез балансирана диета е най-добрият начин за поддържане на оптимално здраве. Приемът на достатъчно пълнозърнести храни, плодове, зеленчуци, яйца, бобови храни, месо и риба осигурява нужните хранителни вещества. При определени диети или непоносимости, се налага да приемаме хранителни добавки, които да запълнят липсващите нутриенти.
Белтъчини
Белтъчините (протеините), са най-важните макронутриенти, отговорни за изграждането и възстановяването на мускулната тъкан. Техният състав е аминокиселинен, като някои от тези аминокиселини са есенциални, а тялото трябва да ги набави чрез храната, защото не може да ги синтезира самостоятелно. Когато диетата ни включва високопротеинови храни е важно да си набавяме достатъчно количество от есенциалните аминокиселини, за да бъде стимулиран мускулния синтез и възстановяване, особено след интензивна тренировка. Хората, които консумират животински продукти, обикновено си набавят тези аминокиселини благодарение на животинския протеин.
Растителните протеини също са богати на аминокиселини - това са например бобовите растения, тофу, темпе, киноа, едамаме, ядки и семена. Те обаче, изискват комбиниране с други храни, за да бъде достигнато оптималното количество на правилните аминокиселини в тялото.
Протеиновите предложения на Oh!Good правят това възможно, защото са бързи и лесни за приготвяне. Приемът на протеин в правилните количества и във времето около тренировка, подобрява мускулната хипертрофия и да се погрижи за бързото възстановяване и физическата издръжливост.
Мазнини
Мазнините също играят важна роля в набавянето на енергия. Те осигуряват продължителна енергийна поддръжка по време на физическо натоварване и са незаменими за хормоналния баланс и усвояването на мастноразтворимите витамини - A, D, E и К. Мазнините се разделят на наситени, ненаситени и трансмазнини. Важно приемът на ненаситените мазнини да бъде най-висок, но приемът на наситени също не бива да бъде подценяван. Трансмазнините, съдържащи се в сладки и солени пакетирани храни, имат най-голяма роля във влошаването на здравето и покачване на лошия холестерол. Балансираният прием на мазнини е важен за регулация на хормоните, оптимална мозъчна функция и енергиен баланс.
Въглехидрати
Въглехидратите са основният и най-бърз източник на енергия за организма, особено при физическа активност. Те участват в структурата и функциите на клетките, тъканите и органите. Въглехидратите се делят на прости и сложни въглехидрати. Простите са така наречените захари, а сложните са нишестето и фибрите. Простите въглехидрати - захари и рафинирани продукти предизвикват бързо покачване и също толкова бърз спад на кръвната захар, което пък води до умора и повишено чувство на глад. Това може да ни направи лениви през деня и да ни накара да консумиране още повече бързи въглехидрати. Сложните въглехидрати се разграждат бавно. Те се намират в ориз, овесени ядки, пълнозърнести храни, кускус, картофи, киноа. Сложните въглехидрати осигуряват стабилна енергия за дълъг период от време, подпомагат храносмилането чрез фибрите, които съдържат и не на последно място - предотвратяват резки колебания в кръвната захар. Oh!Good Complete meal, както и другите ни продукти съдържат голямо количество фибри, които са част от сложните въглехидрати. Така, чрез продуктите на Oh!Good, които подпомагат здравословното хранене, можете да си набавите нужните въглехидрати без да претърпявате рязко покачване на захарта в организма.
Витамини
Витамините са ключови микронутриенти, които регулират множество биохимични процеси в тялото. Както вече стана ясно, витамините A, D, E и K са мастноразтворими и се усвояват по-добре в присъствието на мазнини, докато витамините от група B и витамин C са водоразтворими и играят роля в метаболизма на макронутриентите и имунната функция. Витамин D е особено важен за здравето на костите и поддържането на мускулната функция, като неговият дефицит може да повлияе негативно на физическото представяне и имунната система.
За активни хора и спортисти, достатъчният прием на витамини е критичен за възстановяването, предотвратяването на възпалителни процеси и поддържането на добър енергиен метаболизъм. Много витамини, като витамин C и E, имат антиоксидантни свойства, които предпазват клетките от оксидативен стрес по време на интензивни тренировки.
Продуктите на Oh!Good съдържат бленд от 27 витамини и пробиотични съставки, които подпомагат имунната система, чревната флора и здравето на всички органи, участващи в метаболизирането на веществата и сложните процеси в организма. Малка част от тях са магнезий, витамин А, D, Е и К, цинк, рибофлавин, Лактобацилус Булгарикус и много други.
Минерали
Минералите контролират множество телесни функции. Те поддържат електролитния баланс, имат роля в костната плътност и мускулната функция. Калцият се явява основен минерал за костите и мускулите, докато желязото е необходимо за транспортиране на кислорода в кръвта. Липсата на желязо в организма води до развитието на желязодефицитна анемия, а с нейното развитие или малко преди него, може да бъде забелязан понижен атлетичен капацитет. Калият предотвратява мускулни крампи и подпомага електролитния баланс. За активни хора е изключително важно поддържането на оптимален минерален прием, особено чрез храни като зелени зеленчуци, семена, месо и ядки. Минералите спомагат за намаляване на стреса по време на физически натоварвания и в регулирането на кръвното налягане.
Магнезий
Магнезият е минерал. Той е известен с това, че подпомага мускулната и нервната функция, както и с това, че регулира сърдечния ритъм и спомага синтеза на някои протеини. Но знаехте ли, че той е важна съставка за над 300 ензимни реакции в тялото? Магнезият, също като калция играе важна роля в поддържането на костната плътност. Дефицитът му води до мускулни крампи, умора, влошаване на физическото представяне по време на тренировки. Минералът се среща в ядки, семена и някои зеленолистни зеленчуци.
Натрий
Натрият поддържа електролитния баланс и наличието на вода в клетките, или по-конкретно - водния метаболизъм. Натрият е основен компонент на солта и играе критична роля във функционирането на нервната система и мускулните свивания и разпускания. Когато тялото съдържа оптимално ниво на натрий, той спомага за поддържане на кръвното налягане и електролитния баланс. В случай че консумацията на натрий е прекомерна, което най-вече се получава когато се храним с прекалено солена храна, е възможно развитието на хипертония - високо кръвно налягане. Освен чрез солта, натрий можем да си набавим и чрез морски дарове, млечни продукти и някои зеленчуци.
Цинк
Цинкът участва в имунната защита, ДНК синтеза и зарастването на раните по тялото. Той, също като мазнините, подпомага хормоните, но и нормалния растеж и делене на клетките. Цинкът има антиоксидантни свойства и е особено важен за възстановяването на тъканите и имунната система. При недостатъчно количество цинк, имунитетът може да бъде отслабен, а раните зарастват по-бавно.
Селен
Селенът е полезен при проблеми със щитовидната жлеза и подпомага имунната система. Той е мощен антиоксидант, който защитава клетките от свободните радикали. Селенът подпомага репродуктивното здраве и се грижи за еластичността на кожата. Ниските нива на селен също могат да отслабят имунитета и да доведат до оксидативен стрес.
Сьомга
Сьомгата е широкоразпространена и предпочитана от много хора. Важно е да сте наясно, че рибите не са еднакво полезни и не съдържат еднакви минерали. Сьомгата е рибата, която е най-богата на витамини и минерали, висококачествен протеин и омега-3 мастни киселини. Тя съдържа важния витамин Д и минералът селен, които укрепват имунната система, подпомагат репродуктивното здраве и имат още редица положителни влияния върху организма. При закупуването на сьомга, изберете дива. Тя съдържа повече полезни хранителни вещества, отколкото сьомгата от развъдници.
Боровинки
Боровинките са известни със своите антиоксидантни свойства. Те съдържат антоцианини, които освен, че оцветяват самия плод, се грижат и за защитата на клетките от оксидативния стрес. Редовната консумация на боровинки може да намали риска от хронични заболявания, например диабет и сърдечносъдови заболявания.
Тъмен шоколад (какао)
Тъмният шоколад с високо съдържание на какао е богат на антиоксиданти, включително флавоноиди, които подобряват кръвообращението и понижават кръвното налягане. Той съдържа значителни количества магнезий, желязо, мед и манган, които поддържат мозъчната функция и здравето на сърцето. Приемът на тъмен шоколад с умереност може да подобри настроението и да намали възпалителните процеси.
Чесън
Чесънът, наричан от много хора “натурален антибиотик”, е ароматно растение, използвано за подправка. Той е богат на биоактивни съединения като алицин, който има противовъзпалителни и антибактериални свойства. Също така, чесънът съдържа витамин С, В6, манган и селен. Той подобрява имунитета и в същото време помага за понижаване на кръвното налягане и нивата на холестерола в кръвта.
Водорасли
Водораслите, например навлизащите все повече в менюто на хората дори в България - спирулина и хлорела, са богати на магнезий, йод, калций, желязо. Те също съдържат антиоксиданти и подпомагат функциите на щитовидната жлеза, благодарение на йода.
Морски дарове
Морските дарове осигуряват високи дози на важни минерали и витамини. Те са богати на омега-3 мастни киселини, селен, цинк, йод и натрий, както споменахме по-горе в статията. Ако обърнем внимание на хранителните вещества в стридите ще открием, че съдържат голямо количество цинк, B12, калций и добър протеин.
Често пъти по време на забързаното ежедневие нямаме време да си набавим нужните вещества или пък да хапваме разнообразно и то точно гореспоменатите продукти. Ние от Oh!Good сме се погрижили точно затова, като сме събрали най-нужните и полезни съставки за организма в един продукт. Можете да изберете от нашия Oh!Good Complete meal, протеинова пудра, Ready-to-Drink Meal или пък протеинов бар, който да хапнете за десерт.
Съвети и препоръки
За да извлечете максимални ползи от тези храни, е важно да ги включвате в разнообразна диета. Например, консумирайте риба веднъж седмично, добавяйте боровинки към закуската си, използвайте чесън в ястията си ежедневно и включете тъмен шоколад като здравословен десерт. Водораслите могат да се добавят към салати или смутита за увеличаване на нутриентния прием. Така ще постигнете балансиран режим, богат на витамини, минерали и антиоксиданти, необходими за добро здраве и енергия.
За да приемате оптимално количество макронутриенти и особено важните за всеки протеини, се абонирайте за продуктите на Oh!Good. По този начин ще получавате желаните от Вас продукти всеки месец и ще имате лесно и бързо основно или междинно хранене винаги под ръка!